Dodávateľ rastlín, ktoré nenájdete v bežných záhradníctvach                                                                                       

l cenník l home l e-mail l reklama  l       
21
 

ZÁHRADNÍCTVO

HOSTA E-SHOP
ĽALIOVKY E-SHOP

HOSTA

ĽALIOVKY

OBJEDNÁVKA         

KDE NÁS NÁJDETE

NEVIETE SI VYBRAŤ?    

MISS HOSTA SR
BONSAJ HOSTA
U NÁS DOMA
ATLAS HOST

navštívte aj...

Rebríček 

najpopulárnejších 

kultivarov Host v

USA

 

Najobľúbenejšia hosta SLOVENSKA:

2004 Halcyon

2005 June

2006 June

2007 Steined Glass

2008 Janet

2009-12 Ice Age Trail

2013 Autumns Frost

 

Hlasujete!

MISS HOSTA SR 2014

 

   

 

Stránka bola daná do prevádzky

dňa: 22. 3. 2004

Posledne upravené: 1. 12. 2013

 

 

kvety, záhradníctva, trvalky, kvetinárstva,  letničky,  okrasné, ruže, ovocie, záhrada, architektúra, garden design, tulipány, narcisy, ľalie, krušpán, skalničky, bonsaj, škôlka, lesná, les, sadenice, ovocie, vinárstvo, vinič, sadovníctvo, aranžovanie, liečivé rastliny, okrasná, zoznam, katalóg, zelenina, obilie, jačmeň, kukurica, sekací, žatva, stroj, črepník, kontajner, rašelina, zemina, substrát, traktor, stroj,  

Čemerice

he1.jpg (168740 bytes) hel2.jpg (51151 bytes) Čemerice sú prekrásne záhradné trvalky, kvitnúce skoro na jar alebo neskoro na jeseň.  Na Slovensku ešte nie je miesto, kde by sa dali tieto nádherné trvalky  kúpiť vo väčšom spektre kultivarov. V zahraničí stoja okolo 40 - 50 Eur za kus a stále si držia ceny vďaka tomu, že sa množia ručne. Tak nám neostáva nič, len čakať že sa v budúcnosti veci zmenia...
hel3.jpg (66139 bytes) hel4.jpg (153065 bytes)
hel5.jpg (48180 bytes)
Kosatce
ko1.jpg (73853 bytes) ko2.jpg (43865 bytes)  
ko3.jpg (21216 bytes) ko4.jpg (38306 bytes)  
Veľmi často zbieraná skupina trvaliek. Už v bývalom Československu zberatelia a šľachtitelia kosatcov vlastnili zbierky niekoľkých tisíc kultivarov. Stačí sa prejsť koncom jari po dedinách našich južných oblastí (kde sa kosatcom darí najlepšie) a uvedomíte si tú škálu farieb a tvarov. Bežne sa dajú zaobstarať v lepších záhradníctvach alebo sa dajú objednať od zberateľov. Aj na Slovensku má ich zbieranie a pestovanie dlhú tradíciu.
 
 

Čo zbierať?

 

predstavte si záhradu, vysadenú stovkou rôznych odolných pakostov alebo päťdesiatkou rozličných pivoniek či početných šípových ruží. V skutočnosti takých záhrad existuje veľmi veľa a stále pribúdajú, lebo módny trend jednotlivých reprezentantov jedného rodu alebo čeľade umožňuje prejaviť tvorivú fantáziu záhradníka. A často je tento postup aj odrazom prírodných podmienok. Prečo si nezaobstarať zo dvadsať rozličných kultivarov plamienkov keď mi tie dva tak krásne rastú?

 

Hoci zbieranie rastlín zaujalo ľudí v Európe už aspoň pred 400 rokmi (v Číne a Japonku o mnoho storočí skôr), zanietenie pre určité skupiny rastlín v súčasnosti mimoriadne vzrástlo. 

 

Okrem rastlín objavených pre zberateľstvo v nedávnej minulosti  (uvedených vyššie) sa dnes zbierajú napríklad narcisy (existujú stovky nádherných kultivarov), pakosty, čemerice a hosty rastúce v zatienených záhradách, ľaliovky a okrasné trávy elegantného vzrastu s atraktívnymi listami a metlinami pestované na oslnených miestach. Ale aj pivonky, heuchery, snežienky, krpčiarky, bambusy, japonské javory a mnohé ďalšie. 

 

Ako na to?

 

Hoci vyhľadať čo najviac sort jednej trvalky je zábavné a vzrušujúce, v skutočnosti by nebolo asi veľmi rozumné vysadiť celú záhradu iba zástupcami jedného druhu. Aj keby ste si vybrali tie kultivary, záhrada by mohla byť príliš monotónna alebo naopak príliš pestrá. Je preto vhodné špecializovanú zbierku trvaliek kombinovať s inými záhradnými rastlinami. Len tak možno dosiahnuť výsadbu, ktorá bude pekná po celý rok.

 

Zbierajte aj vy!

 

Existuje tak veľa a tak rozdielnych trvaliek, že založiť zbierku, ktorá by sa hodila do hocakej záhrady je naozaj ľahké. Napríklad rozchodníky alebo paprade možno pestovať aj na malom mestskom dvorčeku v niekoľkých nádobách. Ak si zvolíte väčšie rastliny, napríklad ruže albo rododendróny, môžete v ich podraste pestovať pakosty alebo jarné cibuľoviny. Vo vhodných podmienkach možno súbežne založiť rôzne zbierky. 

Zbierajte trvalky

 

 

Bolo tomu tak v minulosti a je tomu tak aj v súčasnosti, že niektoré skupiny trvaliek sa stávajú predmetom zberateľskej vášne niektorých záhradníkov. Cenia si ich pre listy, kvety alebo celkový tvar. Asi najčastejšie sa v minulosti zbierali skalničky. Dali sa relatívne ľahko získať, dajú sa pomerne ľahko pestovať a neboli náročné na priestor (stačilo si v úžitkovej záhrade vy členiť pár metrov štvorcových, navoziť skaly a skalka sa mohla rozrastať). Obľúbené zbierkové rastliny boli v minulosti určite aj ruže alebo ľalie. A to bolo zhruba tak všetko vzhľadom na obmedzené možnosti trhu. 

 

Nie každý ale mal (a má) to šťastie vlastniť kúsok pozemku. A tak sa veľkej obľube tešia kaktusy či sukulenty, ktorým vyhovujú aj podmienky panelákového bytu, kde dokonca obdaria majiteľa zbierky pravidelne krásnymi kvetmi. Stačí jeden parapet a zbierka pozostávajúca z 20- 50 druhov kaktusov vám príjemne vyplní váš voľný čas. 

 

Dnes sa situácia mení. Tak ako v mnohých oblastiach tak aj v záhradníctve sa nedostupné stáva dostupným. Dnes je založenie špecializovanej zbierky trvaliek jednoduchšie než hocikedy predtým. 

 
Skalničky
 
zb2.jpg (45737 bytes) zb1.jpg (42729 bytes)  
zb4.jpg (43087 bytes) zb5.jpg (40265 bytes)  
Najviac záhradkárov asi zbiera skalničky.  Založenie skalky je prvým krokom k tejto aktivite. Patríte medzi nich?   
Pivónie
 
pi4.jpg (143960 bytes) pi1.jpg (125668 bytes)  
pi5.jpg (104844 bytes) pi2.jpg (106195 bytes)  
pi3.jpg (118947 bytes)  
Kto by nepoznal záhradnú pivonku? Trvalku viedieckych záhrad? Zberajte ich! Sú úchvatné a už aj na Slovensku dostupné v mnohých krásnych farbách. Posledné roky sa presadzujú najmä kultivary pivónie čínskej s kvetnými lupienkami v strednej časti výrazne redukovanými.
 
Ruže
 
ru3.jpg (208213 bytes) ru2.jpg (99437 bytes)  
ru5.jpg (267615 bytes) ru1.jpg (22533 bytes)  
Ruža, kráľovná kvetín. Bola predmetom zberateľstva od dávna. Aj u nás fungujú rozáriá a zbierky ruží. Môžete ich mať v záhrade koľkokoľvek a nikdy sa ich nenabažíte. Osobne ma zaujali najmä kultivary anglického šľachtiteľa Davida Austina. Vypestoval sériu kultivarov, ktoré sa dnes predávajú pod názvom "Anglické ruže" (pozri všetky obrázky nižšie) a dajú sa už dnes kúpiť aj u nás. Fenomenálny šľachtiteľ vypestoval plné kultivary s nádhernou vôňach tak odlišné od ostatných.  

ru4.jpg (84572 bytes)

 

 

 

 
     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kvety, záhradníctva, trvalky, kvetinárstva,  letničky,  okrasné, ruže, ovocie, záhrada, architektúra, garden design, tulipány, narcisy, ľalie, krušpán, skalničky, bonsaj, škôlka, lesná, les, sadenice, ovocie, vinárstvo, vinič, sadovníctvo, aranžovanie, liečivé rastliny, okrasná, zoznam, katalóg, zelenina, obilie, jačmeň, kukurica, sekací, žatva, stroj, črepník, kontajner, rašelina, zemina, substrát, traktor, stroj,  

 

Záhradníctvo HOSTA

Dr. Jánského 2700/33965 01

Žiar nad Hronom Slovenská Republika 

Telefón: (++421) 0907 237 791

E-mail: dana@hostazahrada.sk

URL: http://www.hostazahrada.sk

 

  TOPlist