Dodávateľ rastlín, ktoré nenájdete v bežných záhradníctvach                                                                                       

l cenník l home l e-mail l reklama  l       
21
 

ZÁHRADNÍCTVO

HOSTA E-SHOP
ĽALIOVKY E-SHOP

HOSTA

ĽALIOVKY

OBJEDNÁVKA         

KDE NÁS NÁJDETE

NEVIETE SI VYBRAŤ?    

MISS HOSTA SR
HOSTA AKO BONSAJ
U NÁS DOMA
ATLAS HOST

navštívte aj...

Rebríček 

najpopulárnejších 

kultivarov Host v

USA

 

Najobľúbenejšia hosta SLOVENSKA:

2004 Halcyon

2005 June

2006 June

2007 Steined Glass

2008 Janet

2009-12 Ice Age Trail

2013 Autumns Frost

 

Hlasujete!

MISS HOSTA SR 2014

 

   

 

Stránka bola daná do prevádzky

dňa: 22. 3. 2004

Posledne upravené: 1. 12. 2013

 

 

kvety, záhradníctva, trvalky, kvetinárstva,  letničky,  okrasné, ruže, ovocie, záhrada, architektúra, garden design, tulipány, narcisy, ľalie, krušpán, skalničky, bonsaj, škôlka, lesná, les, sadenice, ovocie, vinárstvo, vinič, sadovníctvo, aranžovanie, liečivé rastliny, okrasná, zoznam, katalóg, zelenina, obilie, jačmeň, kukurica, sekací, žatva, stroj, črepník, kontajner, rašelina, zemina, substrát, traktor, stroj,  

pestujeme hosty  l nároky na svetlo l presádzanie l hosta v záhradnej architektúre

Hosty sú dlhortvajúce trvalky. Prezrite si naše stránky a objavte podmanivú krásu listov tejto výnimočnej rastliny v desiatkach kultivarov.

Nároky na stanovište 


Funkie patria k takmer bezproblémovým druhom trvaliek. Hosty prežijú všetko!! Na rozdiel od niektorých iných rastlín vo vašej záhrade (napr. rododendrónov, azaliek, oleandrov, hortenzií, fuksií, vresov či iných rastlín), ich pestovanie si nevyžaduje žiadne špeciálne substráty či manipuláciu. Kultivary so svetlejšími listami (najmä tie so žltými) znášajú spravidla viac slnka, kultivary s modrými listami vyžadujú väčší tieň. "Štandardné" stanovište pre funkie je polotieň. Zimu prečkávajú bez problémov, len v najvyšších polohách je potrebné ich chrániť  v zimnom období napr. čačinou. Niektoré kultivary potrebujú ochranu proti slimákom. Viac informácií o ich nárokoch na stanovište.

Trvalky HOSTA patria do každej záhrady.

Záhradníctvo HOSTA 

 

HOSTA - najkrajšia trvalka vo vašej záhrade!

Hosty sú jedni z najobľúbenejších trvaliek do tieňa. Ľahko sa pestujú, prežívajú takmer vo všetkých pestovateľských zónach Európy a sú k dispozícii v množstve farieb a tvarov listov.  V posledných desaťročiach sa podarilo vyšľachtiť množstvo odrôd funkií líšiacich sa tvarom listov, farbou, štruktúrou listov a nárokmi na svetlo. Výrazne sa zlepšila aj ich odolnosť voči škodcom a dekoratívnosť ich kvetov. "Štandardné" stanovište pre funkie je tieň až polotieň. Zimu prečkávajú bez problémov.

Hosta (Funkia) je trvalka s rozložitou ružicou listov. Je neodmysliteľnou súčasťou anglických záhrad už takmer 200 rokov. Dodáva im jedinečný vzhľad, melancholický výraz a neopakovateľný ráz. Aj keď domovom väčšiny druhov a starších kultivarov funkií je Japonsko, dnešné záhradnícky najvýznamnejšie - moderné kultivary - pochádzajú hlavne z Európy (najmä z Anglicka) a USA.

 

Funkie sú extrémne dlho žijúce trvalky, ktoré dobre rastú aj v substráte v ktorom je silný konkurenčný tlak koreňov iných rastlín (napr. pod stromami). Spravidla potrebujú minimálne 3-4 roky na to, aby dosiahli veľkosť, farbu a tvar typický pre ten ktorý kultivar.

 

s

Novinky host pre každú záhradu. Volajte 0907 237 791

s

 

Rozmnožovanie

Hosty sa rozmnožujú úplne bezproblémovo delením. Jar býva najvhodnejším obdobím na rozdelenie rastliny ostrým nožom na niekoľko častí a jej presadenie. Je potrebné, aby každá novo rozdelená rastlina mala aspoň 3-4 listové pupene a dostatočne silný koreňový systém. Rozmnožovanie semenami je tiež možné ale nie dostatočne efektívne. Pretože sa jedná o hybridy, nové rastliny nemajú požadované vlastnosti materských rastlín.

Ukážeme Vám ako jednoducho sa hosty rozmnožujú.

 

Hybridizácia


Vo svete je dnes známych asi 6000 uznaných a registrovaných hybridov, ktoré vznikli šľachtením a krížením. Každoročne pribúdajú nové kultivary. V Anglicku, Holandsku či USA je bežné, že špecializované záhradníctva ponúkajú 200-500 kultivarov týchto nádherných trvaliek.

 

 

Pestovanie na Slovensku
Napriek tomu že
Slovensko je ideálnou krajinou pre pestovanie týchto ušľachtilých rastlín, záhradníctva dnes ponúkajú iba 4 či 5 bežných kultivarov.

 

a

Prečo rastliny od nás?

 

Rastliny, ktoré ponúkame,  len ťažko kúpite vo veľkých supermarketoch a obchodných centrách. Tam možno kúpite 3-5 kultivarov host alebo ľallioviek, často nejasného pôvodu a kvality. Obchodné centrá sa ale nemôžu venovať len hostám alebo ľaliovkám ale musia ponúkať aj iný sortiment, ruže, dreviny kríky... A tak zastúpením noviniek a počtom kultivarov nikde nemôžu konkurovať špecializovaným firmám ako je naša. 

 

Nie sme díleri – nakupujte u producenta.

 

Na záhonoch máme momentálne cca 50 000 host a ľalioviek, ktoré čakajú len na vás.

 

Každoročne náš sortiment dopĺňame nákupom z renomovaných škôlok a množiteľských centier z Poľska, Holandska, ČR a USA.

 

 

Hosty a ich farby


Zelené kultivary. Obyčajne dobre rastú na rozličných stanovištiach a pomerne dobre znášajú aj polotieň. Najkrajšie sú však v tieni. Listy niektorých kultivarov sú lesklé. Zelená farba je klasickou farbou host a dobre sa hodí do skupinovej výsadby ale aj ako pozadie k iným rastlinám.

 

Modré kultivary. Modrá farba listov je variabilná. Závisí od kultivaru, od stanovišťa a od ročného obdobia. Niektoré kultivary majú listy modro-zelené, iné zeleno-modré a len niektoré úplne modré. Modrá farba je citlivá na svetlo. Ak je hosta zasadená na slnečnejšom mieste modrá farba často ustupuje a mení sa na zelenú alebo zeleno-modrú.

 

Žlté kultivary. Hosty, ktoré sú žlté alebo majú žltý stred vyžadujú svetlejšie stanovište. V úplnom tieni sa často ich farba mení na zelenožltú alebo svetlo zelenú. Zväčša platí, že  intenzívne žlté sú iba na jar a s pribúdajúcim svetlom sa v lete ich farba mení na žlto zelenú. Novšie kultivary si udržiavajú žltú farbu listov dlhšie a niektoré dokonca celú sezónu.

 

Pestrolisté kultivary. Väčšina host má dnes dvoj alebo trojfarebné listy. Asi najbežnejšie kombinácia je zelený stred a žltý alebo biely okraj. Menej častá je modrá kombinácia s krémovým alebo bielym okrajom. Pestrolisté kultivary vnášajú do záhrady kreativitu a veselosť. Mnohé z nich sú ideálne ako solitérne a črepníkové rastliny. Trochu slnka obyčajne pomáha aby boli farby výraznejšie.

 

 

 

Hosta ako bonsaj. Pestujte hosty ako záhradné bonsaje. Viac...

Hosta Canadian Blue Tmavo modré listy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kvety, záhradníctva, trvalky, kvetinárstva,  letničky,  okrasné, ruže, ovocie, záhrada, architektúra, garden design, tulipány, narcisy, ľalie, krušpán, skalničky, bonsaj, škôlka, lesná, les, sadenice, ovocie, vinárstvo, vinič, sadovníctvo, aranžovanie, liečivé rastliny, okrasná, zoznam, katalóg, zelenina, obilie, jačmeň, kukurica, sekací, žatva, stroj, črepník, kontajner, rašelina, zemina, substrát, traktor, stroj,  

 

Záhradníctvo HOSTA

Dr. Jánského 2700/33965 01

Žiar nad Hronom Slovenská Republika 

Telefón: (++421) 0907 237 791

E-mail: dana@hostazahrada.sk

URL: http://www.hostazahrada.sk

 

  TOPlist